Zerdeçal Nedir, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

by admin
zerdeçal faydaları

Zerdeçal Nedir, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

zerdeçal faydaları  Zerdeçal bitkisi, zencefilgiller ailesinin en güçlü üyelerinden biridir. Uzun yıllar dayanabilen bitki türlerinden biridir. Sapsarı çiçekleri bulunmaktadır. Zerdeçal’ın birçok ismi bulunsa da en çok Hint safranı olarakta adlandırılmaktadır.

Anavatanı Güney Asya ülkeleridir. Hindistan, Pakistan, Çin zerdeçal yetiştiren ülkelerdendir. Acı bir tadı vardır. Zerdeçal kumaş boyamada, kına renklendirmede, yemeklerde ve alternatif tıpta oldukça sık kullanılmaktadır. Zerdeçal en çok baharat olarak tüketilmektedir. Buda zerdeçal’ın kök saplarının öğütülüp kurutulması ile mümkündür. Özellikle pilav renklendirmede safranın bulunmadığı zamanlarda zerdeçaldan yararlanılmaktadır İnsan sağlığı için çok değerli bitkilerden biride zerdeçaldır. Zerdeçal ve faydaları saymakla bitmez. Tıpta ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Zerdeçal ve faydaları, hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için kısaca bilgi verelim. Bilinçli tüketim her zaman daha fazla yarar sağlar. Zerdeçal, çağın hastalığı olan kanser ile savaşan bitkiler arasındadır. Kötü huylu hücrelerin çoğalmasını engeller.

Romatizma hastalıklarında zerdeçalın kuvvetli etkisi vardır. Romatizmaya bağlı gelişen ağrıları dindirir. Bununla birlikte zerdeçal, kötü kolesterolün düşmesinde önemli bir rol oynar. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudunun bağışıklık sistemini korur. Beyin fonksiyonları güçlendir. Özellikle Alzheimer rahatsızlığının oluşmasını engeller.

Zerdeçal ayrıca sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında etkili bir rol oynamaktadır. Karaciğerin zararlı maddelerden atılımına yardımcı olur. Zerdeçal, kilo vermek isteyenler için çok önemli bir baharattır. Çünkü zerdeçal yağ yakımına yardımcı olan baharatlar arasındadır.

You may also like

Leave a Comment