Zencefil Çayı Neye İyi Gelir?

by admin
zencefil çayı

 

zencefil çayı  Zencefil çayının anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olmakla birlikte zencefil çayı Brezilya, Avustralya, Çin, Jamaika, Hindistan, Batı Afrika ve ABD’nin tropikal bölgelerinde yetiştirilmektedir. Zencefil çayı bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yemeklerde ise baharat olarak kullanılan zencefil çayı ekildikten 6 ile 20 ay arasında hasat edilmektedir. Zencefilin beyaz çiçekleri orkideye benzeyip kullanılan bölümü ise toprak altında bulunan bej renkli kök sapıdır.

Zencefilin bilimsel adı ise Zingiber officinaledir. İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan zencefilin içinde yararlı gingerols ve shogaols gibi finoller ile uçucu yağlar bulunmaktadır.

 

Zencefil Çayının Faydaları

 

Zencefil çayı mide bulantısını geçirmektedir, deniz tutmasına iyi gelmektedir, baş dönmesine iyi gelmektedir, sindirimi hızlandırmaktadır, gazı azaltmaktadır, romatizma ağrılarına iyi gelmektedir, kronik ağrıları azaltmaktadır, solunum yollarını açmaktadır, alerjik reaksiyonları azaltmaktadır, soğuk algınlığı belirtilerini azaltmaktadır, kan şekerini düşürmektedir, kan dolaşımını güçlendirmektedir, hazımsızlığa iyi gelmektedir, adet ağrılarını azaltmaktadır, boğaz ağrısına iyi gelmektedir ve terlemeyi artırarak ateşi düşürmektedir.

 

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

4 bardaklık zencefil çayı hazırlanmak isteniyorsa 4, 3 bardak hazırlanmak isteniyorsa 3 yani kısacası kaç bardaklık zencefil çayı hazırlanmak isteniyorsa o kadar santimlik zencefilin kabuğu temizlenir. Hazırlanan su kaynatılır ve zencefil dilimleri suyun içine atılır. Tencerenin kapağı da kapatılarak 15- 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Zencefil çayını tatlandırmak için ise limon dilimleri ile bal kullanılabilir.

 

Zencefi Çayı Neye İyi Gelir, Zencefilin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

Zencefil mide bulantısına karşı etkilidir, kansere karşı vücudu korur ve osteoartrit ağrıları azaltır. Zencefilin bu faydaları araştırılmıştır ancak bu araştırmalar bütün uzmanlar tarafından kabul görecek sayıda olmamıştır. Zencefil halk arasında ise mide hastalıklarına iyi gelen, sindirime yardımcı olan ve kalp sağlığını koruduğu için yıllardır kullanılmaktadır. Zencefil gastrit sıvıların salınmasını sağlayarak sindirimin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Zencefil yüksek potasyum içerdiğinden dolayı kemik sağlığını korumaktadır. Kas güçsüzlüğüne iyi gelip konsantrasyonu artırmaktadır. Bunun yanı sıra böbrek hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

You may also like

Leave a Comment