Vajinal Akıntı

Parfum Mekani TR

Vajinal Akıntı Nedenleri

vajinal akıntı   Neredeyse tüm kadınlar hayatının bir döneminde akıntı problemiyle karşılaşmış ve büyük rahatsızlık duyduğu bu probleme çözüm aramıştır. Vajinal Akıntı aslında fizyolojik olan yani ergenlik döneminden sonra her kadında görülebilen ve normal olan bir olaydır. Fizyolojik akıntının sebebi serviks(rahim ağzı)in salgılarıdır. Fizyolojik akıntının özellikleri devamlı olması, şeffaf renkte veya açık sarı renkte olmasıdır. Fizyolojik akıntı ağrı, yanma, kanama, kaşıntı ve irritasyona sebep olmaz. Her kadında akıntı miktarı farklı olabilir, kıyaslama yapmak doğru değildir. Adet öncesi ya da ovülasyon(yumurtlama) dönemlerinde artması ve mukuslaşması normaldir. Vajinal akıntının normal olup olmadığını anlamanın bazı yolları:

 

-Akıntı renginde normalde olmayan bir değişim görülmesi,

-Akıntı miktarında çok dramatik ve ani bir değişim,

-Akıntıda fark edilecek düzeyde olan kötü koku,

Genital kaşıntı olması

-Pelvik, vajinal ya da vulvar ağrı,

-Akıntıda adet dönemi dışında görülen kanamalar olabilir.

 

Fizyolojk Olmayan Akıntı Nedenleri

Fizyolojik olmaya  akıntıklar genelde yeşil, sarı, kahverengi, kanlı, köpüklü, kötü kokulu, peynir kesiği şeklinde görülebilir. İlişki sırasında ve sonrasında yanma ve ağrı da görülebilir. Fizyolojik olmayan akıntının en sık görülme sebebi enfeksiyonlardır.

Kanlı akıntılara karşı biraz daha dikkatli olunmalıdır. Bazen serviks  kanseri habercisi olabilirler.

Candida: Mantar enfeksiyonudur. Beyaz, peynir kesiği görünümlü bir akıntıya neden olur. Genital bölgede kızarma, şişme ve kaşıntı belirlileri olabilir.

Bakteriyel vajinit: Gardnerella denilen bakteri genelde kokulu bir akıntıya neden olur. Gri, beyaz veya sarımsı renkte bir akıntıdır. Kaşınma, irritasyon ve özellikle cinsel ilişki sonrası ağır bir kokuya neden olur.

Trikomonas vajiniti: Trichoomonas vaginalis yeşil, köpüklü ve bol akıntıya sebep olur. İdrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında ağrı olabilir.

Bunlar dışında klamidya enfeksiyonları, herpes, frengi, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da akıntıya sebep olabilir.

Ayrıca bazen iyi huylu myomlar ve rahim içi araçlar da akıntı sebebidir.

Kategori: Sağlık
Etiketler: