Türk Kahvesinin Başlıca Faydaları Nelerdir

Parfum Mekani TR

Türk Kahvesinin Başlıca Faydaları Nelerdir

 

türk kahvesi  14.yüzyılda Habeşistan’dan dünyaya yayılmaya başlayan kahvenin adının Türk Kahvesi olarak anılmasının en büyük nedeni Avrupa’nın bu yeni lezzetle Osmanlılar tarafından tanıştırılmasıdır.

“Bir kahvenin kırk yıl hatırı var” deyimiyle günlük ve kültürel hayatımızda ne kadar önemli olduğu anlaşılan Türk kahvesi, pek çok kişinin hayatının da vazgeçilmez bir parçasıdır. Eskiden özenle dövülmüş bakır cezvelerde ve mangal ateşinin üzerinde pişirilen kahvenin lezzeti bir başkayken, günümüzde pek çok küçük ev aletleri markasının kahve makineleri mutfaklarda yer bulmaya başlamıştır.

İçerdiği kafein, niasin ve antioksidanlar sayesinde aşırıya kaçmadan tüketilen kahve oldukça yararlı bir içecektir. Uzmanların belirttiği faydaları şunlardır;

-Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak kişinin dikkat yeteneğinin artmasına neden olur.

-Metabolizmayı hızlandırması sonucu kilo vermeye yardımcı olur. Ancak bunun için şekersiz olarak tüketilmesi gerekmektedir.

-Diyabet (şeker) Hastalığı’na karşı koruyucudur. Aynı şekilde çağımızın korkulu rüyası Alzheimer’a karşı da koruyucu olduğuna dair araştırma sonuçları vardır.

-Baş ağrılarında azalmaya yardımcı olur.

-Kahve ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Ancak her şeyde olduğu gibi kahvenin de aşırı tüketimi zararlı olabilir.

Uzmanların belirttiği bu zararlar ise;

-Özellikle kalp hastalarında çarpıntı yapabilir.

-Tansiyon hastalarında yüksek tansiyona neden olabilir. O nedenle muhakkak doktora danışmak gerekir.

-Kadınlarda doğurganlığı kötü etkilediğine dair klinin bulgular vardır.

-Geç saatte tüketilen kahve uyku düzeninin aksamasına da neden olabilir. Aynı şekilde kişinin aşırı kahve tüketmesi de asabiyete neden olabilir.

Kısacası kahvenin insan vücuduna etkileri saymakla bitmez. Tüm bunların yanı sıra özellikle yaz günleri arılar tarafından rahatsız edilirseniz, bir parça kahveyi bir tabakta yakarak arılardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Etiketler: /