Stevia Nedir? – Faydaları Nelerdir?

Parfum Mekani TR

Stevia Nedir?

 

stevia nedir

Stevia, Türkçe ismiyle şeker otu olarak bilinir. Brezilya ve Paraguay gibi ülkelerde bin yılı aşkın uzun bir süredir kullanılırken Güney Amerikalılar stevia bitkisini naturel bir tatlandırıcı olarak kullanarak geleneksel bir ilaç olarakta değerlendiriyorlar.

İçeriğindeki özel formülü ile şekerden 200 kat daha tatlı olan Stevia’nın aslında sıfır kalori ve sıfır protein içermesi de şaşırtıcı ve mucizevi yapısını ortaya koyuyor. Şekersiz bir tatlandırıcı olan Stevia’nın faydaları da yadsınamaz bir önemdedir.

Stevia’nın Faydaları

Şeker otu bitkisi öncelikle kalori ve protein içermediği için doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Kanser riskini azaltırken şeker içermemesi nedeniyle diyabet hastaları tarafından da kullanılabilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarına da iyi gelir.

Stevia’nın Yan Etkileri

Stevia bitkisinin esasen doğru bir şekilde kullanılması sonucu bir yan etki göstermediği bilinir. Bu bitkinin yan etkileri kimyasallarla birlikte işlendiğinde ortaya çıkarken bazı kaynaklarda şeker otunun yani stevia’nın sindirim zorlukları ortaya çıkarabileceği işleniyor. Sonuç olarak alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olmak için belli bir miktardan fazla tüketmemek çok daha sağlıklıdır.

Stevia’nın Kullanımı

Stevia’nın doğal olması çok önemlidir. Pek çok tatlandırıcı stevia içerdiği konusunda belirtilse de diğer kimyasallarla birlikte işlendiği ihtimali nedeniyle şeker otu bitkisi de bazı özelliklerini kaybedecektir. İşlenmiş stevia günde 4 mg’dan fazla kullanılmamalıdır.

Etiketler: