Şişkinlik ve Ödem Neden Olur?

Parfum Mekani TR

Şişkinlik ve Ödem Neden Olur

 

ödem  Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri de şişkinlik ve ödem. Peki, yaşam kalitesini düşüren ve aynı zamanda yaygın olarak görülen şişkinlik ve ödem gibi sorunların nedeni aslında nedir? İşte bu sorunun cevabı ;

 

Tuz Tüketimini Sınırlayın:

Günümüzde çok yaygın bir şikâyet olan şişkinliğin en önemli nedeni tuz. Günlük tuz tüketimi normalde 1 çay kaşığı olması gerekirken, hazır ve paketlenmiş gıdaların da tüketilmesiyle bu sınırın üzerine kolayca çıkılabiliyor. Gereğinden fazla tuz tüketildiğinde ise vücutta sıvı birikmeye başlıyor. Fazla tuz tüketmekten dolayı meydana gelen şişkinlik ve ödemin çaresi ise, öncelikle tuzu kısıtlamak.

 

Hormonlarınızı Kontrol Ettirin:

Özellikle bacaklar ve kollarda görülen şişkinliğin nedeni hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Hormonlardan kaynaklandığı düşünülen şişkinlikler için mutlaka bir doktora danışmakta fayda var. Buna ek olarak, hormonlara bağlı olarak meydana gelen şişliklerde yapılması gereken en önemli şey protein açısından zengin olan gıdalar tüketmek ve aynı zamanda aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalardan da uzak durmak.

 

Böbrek Sorunları Şişkinliğe Neden Olabilir:

Böbrek rahatsızlığının en önemli belirtisi, bel bölgesinde görülen ağrılar. Ayrıca bel ağrılarına ek  olarak idrar renginde değişme de böbrek sorunlarının habercisi olabilir. Böbrek sorunlarının neden olduğu rahatsızlıklardan biri de yüzde görülen şişlikler olacağından bu tür  rahatsızlıkları olanların mutlaka doktora görünmelerinde yarar var.

 

Kalp Hastalıklarının Neden Olduğu Şişkinlikler :

Kalp rahatsızlıklarının neden olduğu şişkinlikler ise genellikle karın bölgesi ve bacaklarda görülmekte. Ancak bu bölgelerde görülen şişkinliklere yorgunluk veya nefes darlığı da  eşlik ediyorsa, bu konuda da doktora danışmak son derece önemli.

 

İlaçların Neden Olduğu Şişkinlikler :

Antipiretikler, aneljezikler ya da diğer ilaçlar kullandıktan hemen sonra şişkinliğe neden olabilir. Bu ilaçları kullandıktan sonra şişkinlik problemi yaşayanlar doktorlarına danışarak aynı etkilere sahip olan ve şişkinlik yapmayan başka ilaçlar da kullanabilirler.

 

Uzun Saatler Boyunca Ayakta Duranlar Dikkat !

Şişkinlik problemine yol açan en önemli etmenlerden bir diğeri ise, uzun saatler boyunca ayakta kalmak olabilir. Bu nedenle şişkinlik şikâyeti olanların sürekli ayakta kalmamaya özen göstermesi ve rahat ayakkabılar tercih etmesi oldukça önemli.

Kategori: Sağlık