Montignac Diyeti

by admin
montignac diyeti

MONTİGNAC DİYETİ

montignac diyeti Michel Montignac tarafından bulunmuştur. Değişik yorumları ve uygulamasıyla oldukça dikkat çekmiştir. Haydi bizde öğrenelim Montignac diyeti nin içeriğini..

Montignac Diyeti Nedir ?

Montignac diyeti ona özgü olan ilkesiyle dikkat çekmiştir. Normal şekilde yapılan diyetlerdeki düşünce ‘kalori alımını kısıtla ve kalori harcamasını arttır’ bu kalıpta ilerlerken Montignac diyeti aksine ‘Kalori önemli değil,önemli olan neyi neyle yediğin’ anlayışı içerisindedir.

Montignac diyeti besinlerin glisemik endeks değerlerini göz önünde bulundurur. Glisemik endeks, yemek sırasında tüketilen besinin kandaki şeker oranını yükseltmeye yardımcı olur ve yükselme miktarını ölçer. Pankreas insilün hormonunun çalışması glisemik endeks ile sağlanır. Çok fazla insilün salgılanırsa eğer kişinin kilo almasına sebep olur. Bu yüzden glisemik oranı düşük yiyecekler tüketeceğiz ve kilo almanın önüne geçeceğiz.

Montignac diyeti, kısa sürede kilo vermeye karşıdır. Farklı farklı kullanılan ilaçlara,yağ yakan kremlere ve zayıflama ilaçlarına karşıdır.

Proteinlerin çeşitleri vardır. bunlar;

-Bitkisel kökenli proteinler: bakliyatlarda,sebzelerde,fındıkta ve çikolatada bulunur.

-Hayvansal kökenli proteinler: süt ve süt ürünleri,peynir,denizürünleri( istiridye,karides,midye,istakoz),şarküteri ürünleri(sakatat)

Montignac Diyet Önerileri

Montignac diyeti, hiçbir ürünün yumurta kadar etkili olmadığını söyler. İçeriği bakımından en zengini yumurtadır der. Dengeli beslenmek bütün diyet çeşitlerinin vurgulayarak söylediği ilk adımdır. Montignac diyetide bu kuralı bozmuyor ve kadınlarda erkeklerde düzenli olarak beslenmeli diyor. Kadınlar gün içerisinde en fazla 70 gram,erkekler ise gün içerisinde en fazla 80 gram olmak üzere protein almalıdır.

Montignac diyetinin mantığı, karbonhidratların ve proteininlerin karıştırılmaması gerektiğidir. Yani besin aldığımız zaman bitkisel kökenli proteinlerle hayvansal kökenli proteinleri karıştırmamaktır. Montignac diyetinin bilimsel olarak kanıtlandığıda söyleniyor. Yani vücuttaki çok fazla yağ depolanmasına maksimum insilünden meydana geldiğini kanıtlamıştır. Montignac diyetinin uygulaması Batı dünyasında yüzlerce hastane ve kliniklerde kullanıyor olmasıda bu diyetin inandırıcılığını arttırıyor.

Montignac Diyetine Göre Neden Kilo Alınır ?

Michel Montignac, kilo almanın yanlış beslenmeden kaynaklandığını , zayıflamak için önemli olanın az yada çok yemek olmadığını , aksine hangi yemekle neyi yediğimizin önemli olduğunu söylemektedir. Dünyaca etkili olan bu diyet kısa vadeli olan bütün diyetleri yanlış bulmaktadır. Zayıflamanın düşük kaloriden geçtiğini belirtmiştir.

You may also like

Leave a Comment