Milli Savunma Üniversitesi Subay Nasıl Olunur ?

by admin
subay nasıl olunur

subay nasıl olunur

 

 

Bu makalemde sizlere subay nasıl olunur hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle duymuşsunuzdur ki askeri liseler kapandı. Şimdi yeni sisteme göre harp okulları alım yapmaya devam edecektir. Harp okulu üniversite düzeyi bir okuldur.

 

Harp okuluna girebilmek için lisede yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim. Öncelikle hangi kuvvet gitmek istediğinizi belirleyin(Kara,Deniz,Hava).Deniz ve havayı seçerseniz sayısal bölümüne gitmek zorundasınız . Eğer karayı seçerseniz sayısal veya eşit ağırlık bölümüne gidebilirsiniz. Şimdi bölümünüzü seçtiniz. Hangi bölümü seçtiyseniz o bölümün dersine çalışmak sizi daha başarılı yapacaktır. Harp okullarına girebilmek için ygs den her yıl belirlenen baraj puanını aşmamız gerekmektedir. Bu barajı aşarsanız sizi mülakatlara çağıracaklardır.

 

Mülakatlar ön sağlık muayenesi, spor mülakatı, sözlü mülakat, sağlık muayenesi olarak son bulur. Ondan sonra evinize gelirsiniz. Şimdi lys ye çalışma vakti. Lys başarınız sizi mülakatlarınız aynı olan veya az fark olan öğrencilerin önüne atar ve okulu kazanırsınız. Fakat lys önemsiz diye düşünmeyin. Lys, mülakatlar kadar önemlidir. Şimdi 1 ay beklediniz, asil ve yedek listesi çıktı. Eğer asilseniz sizi direkt olarak intibak eğitimi için harp okuluna çağırırlar. Orada 1 ay boyunca sizi denerler, zorlarlar gerçekten bir Türk subayı olabilecek misiniz öğrenmeye çalışırlar.

 

Eğitimi başarıyla geçenleri okula alırlar. Bu aşamada elenenlerin yerine ise yedek listedeki öğrencileri alırlar. Sonunda harp okulunda öğrenci olursunuz. Tabi ki de zor bir meslek ama olursanız artık rütbeler konuşacak. Türk ordusunun asıl bir subayı olacaksınız. İnşallah isteyen herkese Allah nasip eder. Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla

You may also like

Leave a Comment