Meme Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

by admin
meme kanseri

Meme Kanseri  Belirtileri Nelerdir ?

meme kanseri  Meme Kanseri ,  Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen ve tedavi edilemediği takdirde ciddi sonuçlara neden olabilen meme kanseri nedir belirtileri nelerdir ayrıca toplumda her 10 kadından 1’inde görülebilmektedir. Tedavisinin başarılı bir şekilde geçmesi açısından erken teşhisin hayati bir önem taşıdığı meme kanseri ayrıca bazı belirtiler de gösterebilmekte ve belirtilerini gösterdikten sonrasında yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Geliştirilen yeni tedavi yöntemleri sayesinde daha yüksek başarı oranında tedavi edilebilen meme kanseri ayrıca her yaştan kadınlarda görülebilmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Sinsi bir işleyişe sahip olması sayesinde belirtilerinin genellikle erken süreçlerde fark edilemediği meme kanseri belirtileri görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulmalıdır. Meme kanseri hastalığında görülen belirtileri ise şu şekilde sıralamaktayız;

  • Meme uzvunda yada koltuk altı kısmında elle tutulabilir kitle meydana gelmesi, şişlik yada sertlik hissedilmesi
  • Meme uç kısmından kanlı veya şeffaf renk tonunda akıntı gelmesi
  • Meme baş kısmında içe doğru çekilme, çökme veya biçim bozukluğu meydana gelmesi
  • Meme başı cildinde soyulma veya kabuklama gibi deri değişimleri görülmesi
  • Meme derisinde yara veya kızarıklık meydana gelmesi
  • Meme derisinde ödem, içe doğru çekilme meydana gelmesi
  • Memede büyüme, şekil bozuklukları veya renk tonunda farklılaşma gibi birçok belirtiler meme kanseri hastalığında görülmektedir.

Bu bakımdan meme kanseri hastalığı henüz ilk belirtilerinin fark edilmesi durumunda hemen ilgili bölüme başvurularak gerekli tedavi yöntemleri alınmalıdır.

You may also like

Leave a Comment