Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Parfum Mekani TR

     kronik yorgunluk

Sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan kronik yorgunluk sendromu, günlük olarak karşılaştığımız pek çok hastalıkla benzer özelliklere sahip olan önemli bir hastalık. Özellikle de grip ve viral hastalıklarla aynı semptomları gösterdiğinden dolayı pek çok kişi kronik yorgunluk sendromuna yakalandığının farkında değil. Ancak dikkatli bakıldığında günlük hayatın kalitesini düşüren kronik yorgunluk sendromunu diğer hastalıklardan ayıran birçok özelliğin olduğu söylenebilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Genelde Kimlerde Görülür?

Genel olarak kadınlarda görülen bir hastalık olan kronik yorgunluk sendromuna, tatil yapmaksızın yoğun çalışan kişiler, yöneticilik yapanlar ya da mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahip olanlar da yakalanabiliyor. Bununla birlikte, kronik yorgunluk sendromu, ileri dönemde kişilerin iş veriminin azalmasına hatta zamanla özel bakıma muhtaç hale gelmesine bile neden olabiliyor.

Kronik Yorgunluk Sendromunun Belirtileri

En az 6 aydır geçmeyen yorgunlukla beraber baş ve kas ağrıları, egzersiz sonrası geçmeyen yorgunluk, unutkanlık, konsantre olmada güçlük, eklem ağrıları ve eklem yerlerinde şişlikler, yeterince uyumaya rağmen uykusuzluk çekmek, gürültüye karşı aşırı duyarlılık, hafif ateş, boğaz ağrısı ve yanma belirtileri kronik yorgunluk hastalığının habercisi olabilir.

Kronik Yorgunluk Hastalığının Tanısı ve Tedavisi

Kronik yorgunluk hastalığının teşhis edilebilmesi için az önce saydığımız semptomlardan en az 4’ünün bir arada olması gerekiyor. Bununla birlikte, uzun süreli yani en az 6 aydan beri hiç geçmeyen bir yorgunluğun kronik yorgunluk sendromunun en önemli işareti olduğunu da eklemek gerek.  Bu rahatsızlığın teşhis edilmesinden hemen sonra ise tedavi sürecine geçilerek hastalığın semptomları azaltılabilir.

Psikolojik yönden de etkileri olan kronik yorgunluk sendromunun tedavi yöntemleri ise, davranış terapisi ve derecelendirilmiş egzersiz, depresyon tedavisi, vitamin ve mineral açısından sağlıklı beslenme, uykunun düzenlenmesi, anksiyete tedavisi olarak sıralanabilir. Ayrıca kronik yorgunluk sendromuna yakalanan bir kişi aktif sosyal yaşam ve stresle mücadele yöntemleri sayesinde de bu hastalıktan kurtulabilir.

Kronik yorgunlukla diğer başa çıkma yöntemleri ise, yorgun hissettiğinde egzersize devam etmemek, düzenli uyumaya özen göstermek, işlerini zamana yayarak ya da çevredeki insanlarla iş birliği içerisinde çalışmak ve derin nefes egzersizleri yapmak olarak belirlenmiş durumda.

Kategori: Sağlık