Kefir Nedir ?

by admin
kefir nedir

Kefir Nedir?

 

kefir nedir

Kefir, inek veya keçi sütünden özel olarak üretilen ve bir tür maya mantarıyla yapılan sağlıklı bir içecektir. Görünümü her ne kadar ayrana benziyor olsa da, tadı aksine daha acı ve ekşidir. Kafkasya kökenli olduğu bilinen kefir, son zamanlarda ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başladı. Hatta market raflarında farklı meyveler ile tatlandırılmış olanları bile görebiliyorsunuz. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan ve mucizevi etkileri bulunan kefirin faydaları olduğu gibi, belirli hastalıklarda zararı da olabilmektedir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

 

Kefir genellikle bağırsak problemlerinde sıklıkla kullanılsa da, bu özelliğinin dışında daha birçok faydaya sahiptir. Çocuk yaşlı herkes de alışkanlık haline getirilerek kullanılması gerekmektedir. Mucizevi olarak adlandırılan kefirin faydaları ise şunlardır;

  • Stresi azaltır, kolesterolü dengeler.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Depresyon ve uykusuzlukta oldukça başarılı sonuçlar verir.
  • Kanı temizler.
  • Karaciğere faydası olduğu da bilinmektedir.
  • Tırnak ve kemik sağlığını korur.
  • Cilde parlaklık verir.
  • Egzama, mantar gibi deri hastalıklarında etkilidir.
  • İdrar yolu iltihaplanması, safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarına etkilidir.
  • Kilo almayı önler, tembel bağırsak sendromunu engeller.

Özellikle ev yapılan kefirin 77 adet yararlı probiyotik içerdiği bilinmektedir. Hazır olarak tüketilen kefirlerde ise güvenilen markaları ve sade olanları tercih etmek en iyisi olacaktır.

 

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

 

Kefir yapmak sanıldığının aksine oldukça basit ve kolay bir işlemdir. İhtiyacınız olan 1 litre süt ve kefir mayası olacaktır. Kefir mayasını aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir litre süte, ceviz büyüklüğünde mayayı karıştırarak cam kavanozda 24 saat bekletebilirsiniz. Mayası tamamlanan kefir, yoğurt kıvamına yakın bir hale gelecektir. Kefir yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, hiçbir şekilde metal eşya kullanmamaya özen göstermenizdir.

 

 Kefirin Zararı Var mı?

 

Uzmanlar kefir tüketen kişilerin herhangi bir alerjik reaksiyon veya sorunla karşılaşmayacağınız belirtiyor. Fakat fazla tüketim sonrasında bağışıklık sistemi çok düşük olan kişilerde enfeksiyonlara yol açabiliyor. Özellikle AIDS benzeri hastalığa sahip olan kişilerin, doktor onayı olmadan kefir kullanmaması gerekiyor. Kefirin içeriğinde bulunan bakteriler maya içermektedir. Bu sebeple herhangi bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin doktorundan onay alması tavsiye edilir.

You may also like

Leave a Comment