Isırgan Nedir, Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir

  ısırgan otu  Isırgan, Dünya’ nın tüm ılıman iklimlerinde yetişebilen ve birçok çeşide sahip bitkilerden biridir. Dikenli yapısı ve uzun süre yaşayabilmesi ile bilinmektedir. 50 cins ısırgan türü bulunmaktadır. Özellikle tıp dünyası ısırgan bitkisinin büyük ve küçük ısırgan türlerini tercih ederek insan sağlığında kullanmaktadır.

Isırgan otunun en çok bilinen faydalarından biri idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Vücutta idrar söktürerek hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlar.

Romatizma gibi ağrılı hastalıklarda ağrı dindirici özelliği ile tercih edilebilmektedir. Çocuklarda meydana gelen cilt problemlerinden biri olan egzama ve sinir ile gelişen cilt rahatsızlıklarını da tedavi eder.

Isırganlar iştah açıcı özelliğe sahip olduğundan iştahsız kişiler iştahın açılması için ısırgan otunu tercih edebilmektedir. Dileyen ısırganı kaynatarak aç karnına suyunu tüketebilir ya da yemek yaparak bu bitkiyi tüketebilmektedir.

Isırgan cilt, saç ve tırnak yapısını destekleyen bir bitkidir. Cildinize tonik olarak ısırgan otu suyu sürebilirsiniz. Bu su ciltte oluşan hasarları iyileştirerek cildin temizlenmesini sağlar.

Isırgan otunu ayrıca saçlarınıza uyguladığınızda saç köklerini destekleyici bir yapıya sahiptir. Tırnaklarında kırılma ve uzaman problemi yaşayan kişiler ısırgan otunu tercih edebilirler. Tırnak dokusunu destekleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Isırgan otu eski çağlarda kanamayı durdurmak amaçlı kullanılan bir bitkidir. Özellikle burun kanamalarında tercih edilerek damarların büzüşmesini sağlar ve kanamanın durmasına yardımcı olur. Kadınların adet düzensizliklerinde de etkili bir bitkidir.

Kategori: Uncategorized