Isırgan Nedir, Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir

by admin
ısırgan otu

  ısırgan otu  Isırgan, Dünya’ nın tüm ılıman iklimlerinde yetişebilen ve birçok çeşide sahip bitkilerden biridir. Dikenli yapısı ve uzun süre yaşayabilmesi ile bilinmektedir.  50 cins ısırgan türü bulunmaktadır. Özellikle tıp dünyası ısırgan bitkisinin büyük ve küçük ısırgan türlerini tercih  ederek insan sağlığında kullanmaktadır.

Isırgan otunun en çok bilinen faydalarından biri idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Vücutta idrar söktürerek hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlar.

Romatizma gibi ağrılı hastalıklarda ağrı dindirici özelliği ile tercih edilebilmektedir. Çocuklarda meydana gelen cilt problemlerinden biri olan egzama ve sinir ile gelişen cilt rahatsızlıklarını da tedavi eder.

Isırganlar iştah açıcı özelliğe sahip olduğundan iştahsız kişiler iştahın açılması için ısırgan otunu tercih edebilmektedir. Dileyen ısırganı kaynatarak aç karnına suyunu tüketebilir ya da yemek yaparak bu bitkiyi tüketebilmektedir.

Isırgan cilt, saç ve tırnak yapısını destekleyen bir bitkidir. Cildinize  tonik olarak ısırgan otu suyu sürebilirsiniz. Bu su ciltte oluşan hasarları iyileştirerek cildin  temizlenmesini sağlar.

Isırgan otunu ayrıca saçlarınıza uyguladığınızda saç köklerini destekleyici bir yapıya sahiptir. Tırnaklarında kırılma ve uzaman problemi yaşayan kişiler  ısırgan otunu tercih edebilirler. Tırnak dokusunu destekleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Isırgan otu eski çağlarda kanamayı durdurmak amaçlı kullanılan  bir bitkidir. Özellikle burun kanamalarında tercih edilerek damarların büzüşmesini sağlar ve  kanamanın durmasına yardımcı olur. Kadınların adet düzensizliklerinde  de etkili bir bitkidir.

You may also like

Leave a Comment