Hacamat Nedir, Ne İşe Yarar ?

Parfum Mekani TR

   Hacamat Nedir, Ne İşe Yarar?

 

hacamat

Hacamat, geçmişten günümüze pek çok hastalığa yönelik olan uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Kelime anlamı olarak bakıldığında hacamat, vücuttan pis kanın atılması işlemi manasına gelir. Bu işlem peygamberimiz zamanında beri süregelmek ile birlikte sünnet bir davranış olarak da tabir edilir. Ülkemizde bu tedavi Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak onaylanmamasına rağmen kan ile ilgili çeşitli hastalıklar üzerinde etkili olduğu belirtilir. Ancak hacamat yaptırmadan önce bu işlemi yapacak olan kişinin işinde uzman ve tecrübeli olması önem taşımaktadır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Hacamatın faydalarına bakıldığında ise şu şekildedir:

 

1)Hacamat hastalıklara karşı şifadır

Hastalıklar ile mücadele için birçok tedavi uygulanır. Bunlar içerisinde hacamat da oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem Avrupa ve Amerika’da da yaygın biçimde kullanılır. Hacamatın fayda sağladığı hastalıklara bakıldığında bu hastalıklar sedef hastalığı, kanser, cilt ile ilgili hastalıklar, mide rahatsızlıkları, romatizma hastalığı, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği, çeşitli kronik rahatsızlıklar, böbrek rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklar olarak belirtilir. Bu hastalıkların tedavi edilmesinde hacamat yönteminin etkili olduğu söylenir.

 

2)Hacamat bağışıklık sistemini düzenler

Bilindiği üzere bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmada ve hastalıklar ile mücadele etmede vücut için son derece önemlidir. Buna göre karaciğerde, bağırsaklarda ve böbreklerde meydana gelen herhangi bir rahatsızlık bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hacamat uygulaması sonucunda özellikle karaciğerin yenilenmesi sağlandığından dolayı bu sayede bağışıklık sistemi de güçlü bir yapıya sahip olmaktadır.

 

3)Kalp damar ile ilgili hastalıklara faydalıdır

Damar tıkanıklığı sorunu yaşayan kişilerin hacamat yaptırmaları önerilir. Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde hacamat yaptıran kişilerde damar tıkanıklığı sorunu görülme olasılığı düşüktür. Genel olarak hacamat seansları haftada bir kere olacak şekilde yapılır. Ancak bu işlem için makbul olan süre bir ay olarak da söylenmektedir. Seanslar arasında geçen süre tedavinin hızı bakımından önem taşır.

 

4)Unutkanlığa Karşı Hacamat

İnsanlar arasında sıklıkla görülen problemlere bakıldığında bunlar içerisinde unutkanlık probleminden pek çok kişinin şikayetçi olduğu görülür. Unutkanlık tedavisi için hacamat yönteminin son derece etkili olduğu belirtilir. Unutkanlık problemi hatırlayamamaktan gelir. Buna göre beyinde hafıza kaydı diye tabir edilen bölümü besleyen hücrelere giden damarların tıkanması sonucu unutkanlık meydana gelir. Kan dolaşımının yetersiz olması ve damarlardaki toksik madde miktarının fazla olması unutkanlığa yol açar. Hacamat ile unutkanlık tedavisi için birkaç seans uygulanması gerekir.

Görüldüğü üzere hacamat pek çok hastalığın tedavisinde uygulanan yöntem olarak bilinir. Ancak uygulanan tedaviden etkili sonuç alabilmek için tedavinin sağlık koşullarına uygun ortamlarda yapılması gereklidir. Ayrıca bu tedaviyi uygulamadan önce hekim onayından geçirilmeli, vücudun hacamat tedavisi için uygun olup olmadığının teyit edilmelidir. Bunun neticesinde tedaviye başlanmalıdır.

Kategori: Sağlık
Etiketler: /