Gastrit Neden Olur

Parfum Mekani TR

Gastrit Neden Olur?

 

Gastrit Neden Olur

Gastrit, mide astarının bir iltihabıdır. Mide duvarını koruyan mukusla kaplanmış bariyerin zayıf yönleri veya yaralanması, sindirim sularınızın mide tabakanızı hasar altına almasını ve infekte etmesini sağlar. Bir dizi hastalık ve durum Crohn hastalığı ve sarkoidoz gastrit riskini artırabilir; bu sarkoidoz, iltihaplı hücrelerin koleksiyonlarının vücutta büyümesine neden olan bir durumdur.

Gastrite Neden Olan Risk Faktörleri Gastrit riskinizi artıran faktörler arasında şunlar bulunur: Bakteriyel enfeksiyon Helicobacter pylori enfeksiyonu en yaygın insan enfeksiyonları arasında yer almakla birlikte, enfeksiyona sahip bazı kişilerde sadece gastrit veya diğer üst gastrointestinal rahatsızlıklar gelişir. Doktorlar, bakteriye karşı savunmasızlığın kalıtsal olabileceğine ya da sigara içmek ve diyet gibi yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

 

Ağrı kesicilerinin düzenli kullanımı Yaygın ağrı kesiciler hem akut, hem de kronik gastrite sebep olabilir. Bu ağrı kesicileri düzenli kullanmak veya çok fazla ağrı kesici kullanılmak midenizi korumaya yardımcı olan önemli bir maddeyi azaltabilir. Yaşlılık Mide kaplaması yaşla birlikte inceltme eğiliminde olduğu için yaşlı erişkinlerin gastrit riskini arttırır ve bu grup insanlarda H. pylori enfeksiyonu ya da otoimmün bozukluklar görülme ihtimali genç insanlara göre daha fazladır.

Aşırı alkol kullanımı Alkol midenizi tahriş edip aşındırmak suretiyle midenizi sindirim sularına karşı daha savunmasız hale getirebilir. Çok fazla alkol kullanımal akut gastrite sebep olabilir. Stres Büyük cerrahiye, yaralanmaya, yanıklara veya ciddi enfeksiyonlara bağlı şiddetli stres akut gastrite neden olabilir.

Kendi vücudun midende hücrelere saldırabilir. Otoimmün gastrit olarak adlandırılan bu gastrit türü, midenizin koruyucu tabasını oluşturan hücreleri yıktığında ortaya çıkar. Bu reaksiyon midesinin koruyucu bariyerinde aşınabilir. Otoimmün gastrit, Hashimoto hastalığı ve diyabet gibi başka otoimmün bozuklukları olanlarda daha çok görülür. Otoimmün gastrit, B-12 vitamini eksikliği ile de ilişkili olabilmektedir.

 

Diğer bazı durumlar. Gastrit diğer tıbbi durumlarla (HIV / AIDS, Crohn ve parazitler enfeksiyonlarla) ilişkili olabilmetedir. Komplikasyonlar Tedavi edilmemiş bırakılırsa, gastrit mide ülseri ve midede kanama yol açabilir. Nadiren, bazı kronik gastrit türleri midede kanser riskinizi artırabilir, özellikle midede ciddi inceltme ve hücrelerinde değişiklikler varsa. Gastrit tedavisine rağmen belirtiler düzelmiyorsa doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Kategori: Sağlık