Doğalgazdan Tasarruf Nasıl Yapılır?

by admin
doğalgaz

          Doğalgazdan Tasarruf Nasıl Yapılır?

 

doğalgaz

Hayatımızın en önemli ihtiyaçlarından olan doğalgaz , çok fazla kullanıldığı zaman yüksek bedelli faturaların gelmesine sebep olmakta ve cep yakmaktadır. Isınma ihtiyacı, yemek pişirme ya da sıcak su kullanımı için kullanılan doğalgazın fazla masraf oluşturmaması bakımından birkaç tasarruf tedbirleri alınabilmektedir.

Doğalgaz Tasarrufu Olarak Neler Yapılabilir?

  • Doğalgaz kullanımını için tasarruf etmek isteyenlerin genellikle evlerinde yaptıkları en önemli yanlış, evde olmadıkları zamanlarda doğalgazı kapalı tutmaktır. Fakat araştırmalara bazı göre, soğumaya bırakılan bir evi tekrardan ısıtmaya çalışmak daha çok doğalgazın harcanmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan çok kısık dahi olsa belli bir derecede evin ısısını korumak için doğalgazın açık olması gerekmektedir.
  • Mantoloma ve benzeri uygulamalar: Isınan havanın evin dışına çıkması, evde yeniden soğuk hava oluşmasına neden olmaktadır. Bu soğuk havadan ötürü yeniden ısıtılma ihtiyacı olacağı için, doğalgaz tüketimi daha da artmaktadır. İşte tam da bu noktada, havanın içeriye sızabildiği kapı altları, pencere aralıkları gibi kısımlara çeşitli örtü, battaniye veya süngerler sıkıştırılabilir. Hatta bu kısımlara macun da çekilebilmektedir. Fakat en iyi ısı koruma sistemi, binanın dış cephesine mantoloma yaptırılmasıdır. Bu şekilde doğalgaz tüketiminin çok düşük seviyelere indiği görülebilir.
  • Su ısıtması gereksinimi duyulmadığı zamanlarda doğalgazın kapatılması:

Kombi musluk her açılışında çalışmaması için, kombi genel olarak kapalı tutulmalıdır. Ancak bu durumun ısınmak için açık bırakılan doğalgaz ile karıştırılmaması gerekir. Burada söyleniilen, doğalgazın evin her musluğuna bağlı olduğu sistemi ile ilgilidir. Çamaşır makinesinin suyu çekerken kombiyi harekete geçirmesi veya yalnızca el yıkama için kullanılan lavabo için de bu sistem her zaman kapalı tutulmalıdır. Sadece traş olurken veya duş alırken sistem açılmalıdır ve iş bitince tekrar yeniden kapatılmalıdır.

  • Çok kullanılmayan peteklerde vanaların kısılması:

Evin az kullanılan veya hiç kullanılmayan odalarında tasarruf etmek için bazı önlemler alınabilir. Bu odalarda bulunan kalorifer peteklerinin, sıcak su vanaları kısılarak çok az bir seviyede tutulabilir. Böylece söz konusu noktaya çok fazla sıcak su gelmeyeceği için su sirkülasyonu yalnızca gereken odalarda olacak, böylelikle doğalgaz daha az kullanılacaktır.

Tüm bu uygulamalar yapılmaya başlandığı zaman doğalgaz faturasındaki miktar da bayağı bir azalma gösterecektir. Bu yöntemlerin içinden sizin için uygun en olanı tercih ederek evinizde uygulamaya başlayın ve siz de bu soğuk kış aylarında hem sıcaklıktan hem de artacak olan paranızdan tasarruf etmenin keyfini yaşayın.

Leave a Comment