Diyet Çeşitleri

by admin
diyet çeşitleri

DİYET ÇEŞİTLERİ

diyet çeşitleri  Düzensiz ve sağlıksız beslenmeyle baş gösterip günden güne artış gösteren şişmanlık, beraberinde obeziteyi de getirmektedir. Önemli bir hal almış bu durum, kullanılan diyet yöntemleri ve diyet çeşitleri ile öne geçilmeye çalışılmaktadır. Her diyeti her insan kullanamayacağı gibi kullanılan diyetinde yanlış bir şekilde uygulanması; saç dökülmesi, bağışıklık sistemi gibi sorunlarada sebep olabilmektedir. Bu nedenle diyetin insan bünyesine uygunluğu ve kullanım yönteminin doğruluğu çok iyi bilinmelidir. Günümüzde sosyal medya aracalığıyla olsun, araştırmalarla olsun birçok popüler diyet yöntemine ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

-Detoks Diyeti

Her uygulanan diyet yönteminin kolay uygulanabileceği algısı ortadan kaldırılmalıdır. Bireyin kendisine yüklediği sorumlulukları ne kadar yerine getirebildiği, diyet uygulamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Detoks diyeti yöntemi zor uygulanan bir diyet şeklidir. Zor olmasının yanı sıra çok hızlı bir şekilde kilo vermeye yarayan bu diyet, birçok insan tarafından dikkat çekip tercih edilmektedir.

Aynı zamanda uzun süreli uygulanan bir diyet yöntemi değildir. Bir ayda beş gün olarak uygulanan bu diyet üç ay tekrarlanarak kullanılır. Bu diyet yönteminde tuz kullanımı azaltılıp, alkol ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır. Bir bardak sıcak suyun içine, bir limon sıkılıp tüketilir. Ek olarak bu diyet uygulanırken şeker tüketimi önerilmemektedir, doğal tatlandırıcı kullanımı tavsiye edilmektedir.

-Dukan Diyeti

Dukan diyetinin tek katı kuralı karbonhidratlı besinler tüketilmemesidir. Onun dışında yemek konusunda esnek kurallara sahiptir. Karbonhidratlı besinlerden kaçınılmasının yanı sıra bu diyeti uygulayan kişinin stresten uzak bir şekilde hayatını sürdürmesi gerekmektedir. Beş aylık süreçten meydana gelen bu diyetin ilk beş günlük diliminde iki veya üç kilo zayıflamayı öngörüp, on günlük dilimde ise proteini yüksek besin gıdaların kullanılmasına ağırlık verilmektedir.

-Pritikin Diyeti

Her diyet sadece sağlıksız ve düzensiz beslenen insanlara uygulanan bir prosedür değildir. Sağlık problemi yaşayan insanlarada diyet yöntemleri önerilir ve pritikin diyeti bu diyet türlerinden biridir. Kalp hastaları için düzenlenmiş olan bu diyet vejetaryenler içinde artı bir durum oluşturur. Çünkü bu diyette hayvansal gıdaların sınırlanıp, bitkisel gıdaların daha ön planda olduğu besin türlerinden oluşur. Bu diyet programındaki amaç porsiyon sınırlamak yerine her gün yedi küçük öğün yedirmeyi amaçlar.

You may also like

Leave a Comment