Dalak Otu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Parfum Mekani TR

dalak otu  Ballıbabagiller familyasından olan dalak otu, güzel kokulu bir bitkidir. Çiçekleri haziran-eylül ayları arasında açar ve yapraklarının üstü parlak bir forma sahiptir. Orman altları ve kurak çayırlarda yetişen dalak otu, otsu bir bitkidir ve tohumu da üç köşelidir. Acı yavşan, peri yavşanı, yerpalamudu, mahmude otu, erkurtaran, meşecik gibi daha pek çok isme sahip olan dalak otu, içeriğinde tanen, reçine, saponin ve glikozit bulundurur.

Dalak otunun faydaları

*Böbrek sancıları ve rahatsızlıklarında, mide ağrılarının giderilmesinde yardımına başvurulan bir bitkidir. Bunun yanında basur tedavisinde de dalak otundan elde edilen çayın içilmesi önerilir.
*Dalak otunun yaprakları suda kaynatılıp içildiğinde ishali tedavi edici bir özelliği bulunur.
bitkinin tamamı kullanılarak elde edilen çay iştahsızlık problemlerinin ortadan kaldırılmasında ve istifranın da önlenmesinde kullanılır.
*Güneş çarpmalarına karşı kullanılabilecek olan bu bitki soğuk algınlığı tedavisinde de kişinin imdadına koşacaktır.
*Madde bağımlılığı olan kişilerin bu alışkanlıklarından kurtulabilmeleri için de dalak otu önerilmektedir. Günde bir bardak dalak otu çayı içilmesi kişileri yatıştırmakta ve bu kötü alışkanlıklarından vazgeçebilmeleri için onlara yardımcı olmaktadır.
*Kansızlık problemi yaşayan kişiler de dalak otunun yardımına ihtiyaç duyabilir. Bitkinin yapraklı ve çiçekli bölümlerinden hazırlanan çay bu anlamda yardımcı olacaktır.
*Mesanede meydana gelen taşların düşürülmesinde etkilidir.

Dalak otu çayı

Toprağın üst kısmında kalan çiçekler ve yapraklar kullanılır. Yaklaşık 10 gr. Ot bir litre suda 10 dk. Demlenerek içilir.