Chia Tohumu Nedir, Ne İşe Yarar?

by admin
chia tohumu

Chia Tohumu

chia tohumu  Fazla kiloların atılması konusunda son dönemlerin en çok tercih edilen doğal zayıflatma ürünlerinden olan chia tohumu ayrıca genel sağlık açısından da birçok faydalar sunması sayesinde uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Türkiye’de tüketilen doğal ürünler listesinde yer alan chia tohumu nedir ne işe yarar chia tohumu yüksek besin içeriğine sahip olması sebebiyle günlük düzenli olarak tüketildiği takdirde etkisini kısa süreçler içerisinde göstermektedir.

Chia Tohumu Nedir?

Nane familyasında yer alan chia tohumu nedir chia tohumu Salviahispanica olarak da isimlendirilen ve ana yurdu Meksika ve Guatemala olan bir bitki türünün ufak ve siyah renk tonu tohumudur. Özellikle Astek ve Mayalar’ın uzun zaman dilimli olarak tok tuttuğu ve kuvvet sunduğu gerekçesi şle tüketilen chia tohumu birçok ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de güvenle tüketilen bitkisel ürünler listesinde yer almaktadır.

Chia Tohumlarının Besin İçerikleri

Zengin besin içerikleri ile ün salan chia tohumlarının besin içerikleri ise şunlardır;

Protein ve lifler
Omega 3 yağ asidi
Demir
Kalsiyum
Magnezyum
Fosfor
Çinko mineralleri
B1 vitamini
B2 vitamini
B3 vitamini
Antioksidanlar

Birçok bitki türlerine oranla daha zengin besin içeriğine sahip olan chia tohumlarından günlük olarak sadece 1 veya 2 yemek kaşığı miktarınca tüketilmesi beraberinde günlük olarak alınması gereken kalsiyum düzeyinin yaklaşık olarak ‘ini, fosfor gereksiniminin %35’ini, magnezyum gereksiniminin %24’ünü ve manganez öğesinin içeriğinin yaklaşık olarak %50 oranında karşılayabilmektedir.

Chia Tohumunda Kaç Kalori Yer Almaktadır?

Her yaştan bireylere hitap eden chia tohumu kaç kaloridir chia tohumu birçok bitki türlerine oranla daha düşük kalori düzeyine sahip olması sebebiyle daha etkin bir biçimde fazla kiloların atılmasına yardımcı olmaktadır. Dolaysıyla düşük kalorisi sayesinde diyet çalışmaları tahrip edilmeden chia tohumu düzenli olarak tüketildiğinde zayıflama hedefine erişim sağlanabilmektedir. 100 gram oranında chia tohumunda yaklaşık olarak 490 kalori yer almaktadır. Bu hesaplama üzerinden öğünlerde tüketilmesi gereken chia oranı ölçülebilmektedir. Chia tohumu çay tarzında tüketilmek istendiğinde günlük olarak 2 çay kaşığı oranında tüketilmesi yeterlidir. Sonuç olarak 2 çay kaşığı chia tohumu içeriğinde ise yaklaşık olarak 49 kalori yer almaktadır.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Birçok faydalar sunan chia tohumu faydaları şu şekilde belirtebilmekteyiz;
Günlük protein gereksinimini karşılamakta ve kas gelişimine yardımcı olmaktadır.
Fazla kiloların atılmasına destek olmaktadır.
Vücut proteini yakmak için enerji tüketmesi sayesinde bireylerin fazla kilolarından kurtulma sürecinde güçlük çekmemesini sağlamaktadır.
Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde sağlık sorunlarına karşı dirençli olunmasını sağlamaktadır.
Sindirim sistemini düzenlemektedir.
Bağırsakları temizlemektedir.
Kabızlığı engellemektedir.
Kolesterolü ve kan şekerini düzenlemektedir. Bu sayede hastalarda yaşam kalitesinin yükselmesine de yardımcı olmaktadır.
Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Eklem ve kas ağrılarının hafiflemesine destek olmaktadır. Bu sayede günlük egzersiz çalışmaları sonrasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Tok tutucu etkiye sahiptir. Bu sayede diyet çalışmalarında da tavsiye edilmektedir.
Bu sayede chia tohumu sadece sağlıklı bireyler açısından değil, diyabet, kolesterol, hiper tansiyon hastaları açısından da faydalar sağlamaktadır. Ekonomik fiyat tarifesi üzerinden satışa sunulan chia tohumu aktar mağazaları üzerinden sipariş verilebilmektedir.
[pembetext]Not: Chia tohumu tüketilmeden önce doktora danışılmasında fayda bulunmaktadır.[/pembetext]

You may also like

Leave a Comment