Balık Yağı ve Faydaları

by admin
balık yağı faydaları

Balık Yağı Faydaları

 

balık yağı faydaları  Balık yağı insan sağlığına faydalı en önemli besinlerden biridir. Somon balığı, tuna balığı ve uskumru gibi balık yağı açısından zengin balıklar Omega 3 yağ asitleri içerir. Omega 3 yağ asitleri, sağlık uzmanlarına göre haftada en az 3 kez almamız gereken besinlerdir. Bu yağ asitleri, DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaeonik asit) değerlerinden oluşur ve bu maddeler vücudumuzda hücrelerin oluşumunda ve büyümesinde kullanılır. Vücudumuz bu yağ asitlerini kendisi üretemediği için bu maddeleri dışarıdan almamız çok önemlidir.

Araştırmalara göre Omega 3 yağ asitleri, hamilelik dönemi boyunca bebeğin beyin gelişiminde kullanılan en önemli maddelerden biridir. Çocuklarda gelişimleri sırasında etken maddelerden biri olan Omega 3 yağ asitleri, çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak ileriki yıllarda kronik hastalıklara karşı koruyucu rol üstlenir.

Balık yağının bugüne kadar yapılan çalışmalarla kanıtlanmış sağlığımıza birçok faydaları vardır.

 

Beyni ve hafızayı güçlendirir.

Balık yağı dokosaheksaenoik asit adı verilen DHA bileşeni içerir. Bu bileşen, beyin fonksiyonlarını destekleyerek hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir. Yapılan araştırmalarda DHA yeterli oranlarda alınmadığında ve vücuttaki DHA seviyeleri azaldığında Alzheimer hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Avustralya’da yapılmış bir çalışmanın sonuçlarına göre hamilelik dönemi boyunca balık yağı takviyesi alan kadınların bebeklerinde el ve göz koordinasyonunun diğer bebeklere oranla daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu bebeklerde konuşma ve anlama becerilerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

 

Ruhsal hastalıkları önler.

Balık yağı, depresyon, panik atak, anksiyete gibi ruhsal bozuklukları önler. Hiperaktivite, disleksiya ve bipolar bozukluğu olan çocuklara balık yağı takviyesi verildiğinde ruhsal hastalıklarında belirgin derecede iyileşme belirtileri görülmüştür.

Yapılan bir araştırmada Omega 3 yağ asitlerinin depresyon hastalarında kullanılan Prozac ilacı ile aynı etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca balık tüketiminin fazla olduğu bölgelerde depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar görülme oranı diğer bölgelere göre çok daha düşüktür.

 

Kalp krizini önler.

Balık yağının içinde bulunan DHA ve EPA değerleri, kolesterolü, trigliseriti ve kan basıncını düşürür. Kalp sağlığını koruyan Omega yağ asitleri, kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Kanseri önler.

Yapılan araştırmalara göre balık yağı takviyesi almanın meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Omega 3 yağ asitleri, kanserli hücrelerin büyümesini durdurarak metastaz yapmasını önler. Özellikle menopoz döneminde Omega 3 yağ asitleri açısından zengin balıklar tüketmek, meme kanserini önlemektedir.

You may also like

Leave a Comment