Altın otu Nedir? Nasıl kullanılır?

Parfum Mekani TR

Altın otu Nedir ?

altın otu  Halk arasında güneş otu olarak bilinen altın otu, basurdan hazımsızlığa, sindirim sistemi rahatsızlıklarından böbrek taşlarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Adı pek duyulmamış olabilir fakat Anadolu’da oldukça yaygın bir kullanıma sahip. Hem yağı hem de çayı yapılmaktadır.

Kurutulmuş hâliyle bile rengi dolmayan Altın otu sarı ve görsel olarak büyük bir ihtişama sahiptir. Kozmetikten alternatif tıpa kadar birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Son zamanlarda insanların ilaçlardan uzaklaşıp doğal yöntemler ile tedavi araştırmalarına girmesi, bu bitkinin de popüler olmasını sağlamıştır.

Nadiren bulunan P vitamini açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Güneş çiçeği olarak kuşburnu ve ıhlamur gibi, uzunca bir süredir hayatımızda yer almaktadır. Yüksek dağlarda sarp kayalıkların etrafında yetişen, çiçekleri aşağı doğru uzanan sarı renkli bir bitkidir.

Bu bitkinin piyasada en çok çayı bulunmaktadır. Böbrek taşı düşürme üzerinde kanıtlanmış bir etkiye sahiptir, prostat kanseri , romatizma, hemoroid, hazımsızlık gibi sorunlar için Çayı önerilmektedir. Yağı ise cilt lekeleri, aktif sivilce ve siğil üzerinde etkilidir.

Çayı için, her bardağa 3 veya 4 çiçek gelecek şekilde ayarlanır. Kaynar suda 15-20 dakika demlendikten sonra tüketiniz.Acı bir tadı olduğu için içine bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Altın otunun zayıflatıcı çay olarak tüketildiği algısı vardır. Bu kesinlikle yanlış bir algıdır. İdrar söktürücü olduğu için günlük idrar çıkışı normalden fazla olur. Buda su kaybına neden olur. Su kaybı ile 1-3 kilo kaybedersiniz fakat bu kalıcı değildir. Aksine vücuda zarar verir. İki günde bir veya günde bir defa tok karnına içilmesi gerekir.

Cilt yüzeyinde yer alan lekeler için kullanmak istiyor iseniz, aktarınızdan toz halini isteyin mutlaka. Eğer bulabilirseniz Pelin otu ile karıştırarak merhem haline getirip uygulayın. Veya kaynatıp suyu ile lekeyi yıkayın. Bunu düzenli yaparak ezgama, güneş lekesi, çiller ve siğillerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu işlem sizi zahmet verici geliyor ise, bir tutam Altın otu bitkisini havanda iyice ezin, hamur kıvamına gelince üzerine iki tatlı kaşığı hindistancevizi yağı, bir çay kaşığı kayısı yağı ve bir çay kaşığı buğday yağını ekleyip krem kıvamı elde edinceye değin karıştırın. Her gece uyumadan önce hazırlamış olduğunuzbu kremi cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra durulayınız.

Altın otu Nedir? Nasıl kullanılır? Ve neye iyi gelir